Ara
  • A. Selva Biçen

Karantina Günlerinde Sınırları Aşmak

Geçen hafta, Tina Zita ekibi Meet My Mama ile buluştu. Meet My Mama göçmen kadınlarla çalışan ve müşterilerine gurme yemekler sunan Fransa’nın başkenti Paris’te kurulmuş bir yemek servisi şirketi. Yemeklerinin lezzetinin sırrıysa dünyanın dört bir yanından gelen kadınların yeteneklerinde gizli. Kurucuları Loubna ve Donia ise başarılı bir sosyal girişim için ihtiyaçları şöyle sıralıyorlar; zeki ve güçlü kadınlar, toplantılar ve tabi ki iyi bir iştah! Tahmin edebileceğiniz gibi buluşmamız bu günlerde iyice iç içe geçtiğimiz internet aracılığıyla gerçekleşti. Evde kaldığımız şu zamanlar eski alışkanlıklarımız oldukça değişti. Eğer bu durumu garipsiyorsanız ve hala alışamadıysanız yalnız değilsiniz. Değişim bazen sancılı olabilir. Sürece olan uyumunuz insanların genelinden yavaş, hızlı ya da farklı olabilir. Bunların hepsi çok normal. Kendinize zaman tanıyın ve şefkatli davranın. Ayrıca Tina Zita’yı takipte kalın 😊Tina Zita gibi catering hizmeti veren ve bir sosyal girişim olan Meet My Mama ekibi ile hem tanış olmak hem korona salgını sürecinde yaşadıklarımızı paylaşmak için bir araya geldik. Bu süreçte, aktif iş sürecimiz çoğu girişim gibi durağanlık yaşamakta. Fiziki alanda hizmet veren sosyal girişimler her ne kadar tedbirler sebebiyle çalışmalarını durdursalar da sosyal girişimleri üzerine yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyorlar. Bu çalışmaların bir ayağı olan görüşmemizde, Meet My Mama ile korona günleri iş yönetim modelimizi paylaştık ve onların süreci yönetme şekillerini dinledik. Görüşmenin sonunda Fransa’da yaşayan ve ekibimizden Rawan’ın arkadaşı olan Psikolog Üseyma günlerimizi daha sakin ve verimli geçirmek için önerilerde bulundu. Görüşmemiz boyunca paylaşarak kendimizi anlattık, rahatladık ve tavsiyeler ile sakinleştik. Birbirimizden aldığımız destekle yeni haftaya enerji ile başladık.


Fransızca, Arapça ve İngilizce dillerinin birbirini desteklemesiyle gerçekleşen görüşmemizde bir kez daha anladık ki, farklı ülkelerde yaşamamız, farklı yaşantılara sahip olmamız hiçbir şeyi değiştirmiyor. İnsan olarak hepimiz ortak kaygılara ve umutlara sahibiz. Ayrıca, Tina Zita ve Meet My Mama gibi aynı amaçla kurulmuş sosyal girişimler olarak ortak noktalarımızın çok daha fazla olduğunu söylememiz gerekir. Örneğin, harika yemekler yapıyoruz ama bazen tuz ve şekeri birbirine karıştırabiliyoruz 😊


Güven, inanç ve azim…Bence temelde birleştiğimiz noktalar bunlar. Hem Tina Zita hem Meet My Mama güven üzerine kurulmuş sosyal girişimler. Ekip üyeleri olarak hem kendimize hem birbirimize inanıyoruz. Öte yandan yemek hizmetinin duraksadığı süreçte dahi azimle düşünmeye, üretmeye ve birbirimizi yüreklendirmeye devam ediyoruz. Şimdilik evlerdeyiz, ancak sonrasında leziz yemeklerimizle yeniden aranıza döneceğiz. Sağlıklı günlerde buluşmak üzere!

113 görüntüleme0 yorum