tina_zita_incir_çizimi.png
tina_zita_zeytin_çizim.png
Tina zita plant .png

Zeitun

(Olive leave)

Teen

(figs)

Plant

(Which symbolice the nature and sustainability)

Filistin ve Şam’da insanoğlunun ilk ektiği bitkiler “incir” ve “zeytin” olarak bilinir. Tina incir, Zita’a da zeytin demektir.

5F4F70B7-9302-455F-BA8E-BAEB49C1E544_edi

İnsanlığın üretmeye olan merakından ve heyecanından yola çıkarak bu bereketli bitkilerden öğrendiğimiz bir hikaye var. O da birlikte üretmenin keyfi… Bu hevesle Ankara sokaklarında farklı hayallerin peşinden giden bir grup kadın olarak yollarımız aynı hayal için birleşti ve bu birleşim bir göçmen mahallesi olan Yeşilöz’de gerçekleşti.

Yeşilöz’dekilerin hikayesi aslında incir ve zeytinden farklı değildi. Doğdukları topraklardan ayrılıp yeni yerlere göç etmişlerdi, tıpkı incir ve zeytin gibi. İnsanlar ve bitkiler arasındaki ortak geçmiş bize ilham oldu. Ve göçmen yemeklerinin tadına bakıp, lezzetine şahit olan bizler, insanlık ve mutfak kültürünün ortak geçmişine vurgu yaparak, yemeğin birleştirici etkisini farklı grupları bir araya getirmek için kullanabilir miyiz sorusuyla yola çıktık.

 

Bugün Tina Zita, düzenli geçim kaynağı olmayan göçmen grupların, ekonomik olarak güçlenmelerini sağlayan bir sosyal girişimdir. Tina Zita, aynı çatı altında bir araya gelen farklı kültürlere ait yemeklerin pişirildiği ve bu kültürlerin hikayelerini insanlara anlatan bir göçmen mutfağı. Mutfağımızda, sadece yemek pişirmiyoruz, aynı zamanda pişirdiğimiz yemeklerle hayatları değiştiriyoruz!.